Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała o pierwszym stwierdzeniu na terenie Polski owocówki południóweczki (Grapholita molesta Busck).

Motyl ten, uznawany za groźnego szkodnika upraw sadowniczych, pochodzi z północno-zachodnich Chin. Od dłuższego czasu występuje w większej części państw europejskich, a także na wschodnim wybrzeżu USA i w Brazylii oraz w południowej Afryce. W niektórych krajach, także w Polsce, motyl ten jest uznawany za organizm kwarantannowy. Jednak do niedawna nie odnotowano występowania owocówki południóweczki na terenie naszego kraju.

Jak podał PIORiN, w efekcie programu kontroli upraw sadowniczych, w sierpniu i wrześniu 2015 r. po raz pierwszy w Polsce stwierdzono występowanie owocówki południóweczki – w powiatach grójeckim i lipskim (województwo mazowieckie). W dwóch miejscach za pomocą pułapek feromonowych odłowiono po jednym dorosłym motylu.

Owad występuje na drzewach owocowych, przede wszystkim na brzoskwiniach, ale także na gruszach, jabłoniach, pigwie, morelach, śliwach. Zimują dorosłe osobniki, w pełni wyrośnięte gąsienice osiągające rozmiar około 12 mm. Z kolei ciemnoszare i brązowe motyle osiągają 10-16 mm rozpiętości skrzydeł. Składają jaja na liściach. Gąsienice, które wylęgają się z jaj złożonych wiosną osiedlają młode pędy, latem zaś żerują na owocach. Cykl życiowy owocówki południóweczki trwa od 4 do 7 tygodni. Gatunek ten na większe odległości jest przenoszony wraz z zasiedlonymi owocami, sadzonkami bądź na opakowaniach.

Źródło: PIORiN