Resort klimatu i środowiska uruchomił platformę susza.gov.pl, która ma komplementarnie informować o tym zjawisku i dawać wskazówki w zakresie oferowanej pomocy.

Minister Michał Kurtyka wskazał, że nowa platforma ma pozwolić szerzej spojrzeć na suszę, z którą Polacy zmagają się od lat.

- Platforma to nie tylko centrum przekazu informacji, dotyczące suszy, ale przede wszystkim miejsce, w którym odbiorca znajdzie wskazówki w zakresie oferowanej pomocy oraz wsparcia ze strony rządu. Dotyczyć będą wsparcia podmiotów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych - wyjaśnił.

MKiŚ wraz z Polską Akademią Nauk oraz 15 uczelniami wyższymi koncentrującymi się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce, podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w Polsce.
 
Współpraca w ramach porozumienia dotyczyć będzie współdziałania w obszarze wykorzystania wzajemnej wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystania potencjału naukowo-dydaktycznego. "Ważnym jej elementem będzie praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącym ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w kraju" - podkreślili sygnatariusze.
 
- Inauguracja rozpoczęcia funkcjonowania platformy susza.gov.pl połączona z tak szeroką koalicją partnerów - to impuls do postrzegania zjawiska w sposób ujednolicony i komplementarny na poziomie administracji rządowej, ale z dodatkowym walorem, którym jest właśnie środowisko nauki. Ma bogatą ofertę merytoryczną, badawczą, dydaktyczną i rozwojową i które musi zostać wysłuchane - powiedział Łukasz Lange, pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy i niedoborowi zasobów wodnych w środowisku.



Źródło: agropolska.pl