Artykuł sponsorowany



Uprawa warzyw w monokulturze niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu chorób odglebowych i szkodników. Uprawiając jeden gatunek roślin lub rośliny należące do tej samej rodziny, na tym samym obszarze przez wiele lat, zubożamy glebę i doprowadzamy do jej degeneracji. W większym stopniu uzależniamy produkcję warzyw od chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów mineralnych.

Od wielu lat prowadzone są badania nad biologicznymi metodami zapobiegania chorobom odglebowym roślin. Metody te polegają na wykorzystaniu organizmów żywych do zwalczania patogenów roślin. Istnieje wiele sposobów biologicznego zapobiegania chorobom odglebowym roślin, oto kilka przykładów:

1.    Używanie antagonistów.
Niektóre mikroorganizmy mają zdolność do hamowania wzrostu i rozmnażania patogenów roślin. Można je stosować mieszając z glebą lub podając w strefę systemu korzeniowego roślin, aby zapobiegać infekcjom. Przykładem takich antagonistów są bakterie z rodzaju Bacillus i grzyby z rodzaju Trichoderma.
 

2. Utrzymywanie zdrowej mikroflory glebowej.

Gleba, która posiada zdrową i zróżnicowaną mikroflorę, jest mniej podatna na infekcje chorobotwórczych patogenów. Można to osiągnąć poprzez unikanie nadmiernego stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów, a także poprzez wprowadzanie do gleby organicznych materiałów, które są korzystne dla mikroorganizmów.

3. Zapewnienie dobrego drenażu.
Gleba powinna mieć odpowiednią przepuszczalność wodną i warunki powietrzne. Nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi chorób odglebowych.

4. Rotacja upraw.

Praktyka zmieniania rodzaju upraw na danym polu w kolejnych sezonach może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób odglebowych. Patogeny specyficzne dla danej rodziny roślin mają utrudnione namnażanie, jeśli nie ma ich naturalnego żywiciela.


Najprostszą i najtańszą metodą, w sytuacji kiedy nie możemy sobie pozwolić na rotację upraw, jest dostarczenie do gleby materii organicznej w połączeniu z aktywnymi mikroorganizmami. W obecnych czasach znalezienie dobrej jakości obornika lub kompostu nie jest takie proste. Alternatywą są kondycjonery gleby takie jak Hummicon Life. Jest to organiczny nawóz w postaci zawiesiny zawierający kwasy humusowe otrzymane z leonardytu. Zawiera unikalny biodynamizator pobudzający namnażanie mikroorganizmów i chroniący je przed niekorzystnymi warunkami.
Polecanymi przez Life Bio Farma lifebiofarma.pl produktami mikrobiologicznymi są FusOff A i FusOff B. W skład tych preparatów wchodzą bakterie Bacillus spp. (LB19 i LB14). Dzięki połączeniu tych bakterii jesteśmy w stanie zwielokrotnić efekt ich działania wspierającego i pobudzającego odbudowę systemu korzeniowego. Bakterie te poprawiają również przyswajanie azotu, fosforu i potasu, wpływają pozytywnie na inne pożyteczne mikroorganizmy i zapobiegają występowaniu chorób odglebowych, np. fuzarioz, zgnilizn czy zgorzeli.

Pamiętajmy, że zapobieganie skutkom monokultury jest zawsze tańsze niż zwalczanie ich konsekwencji. Regularne monitorowanie stanu roślin i podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych pomogą utrzymać zdrowe i silne rośliny.

Artykuł sponsorowany